Skip to content
Menu

TECHNOLÓGIA A PRÍSLUŠENSTVO

  • Na zohrievanie bazénovej vody odporúčame využiť tepelné čerpadlo. Pri sumarizácii plusov a mínusov zistíte, že je to najekonomickejší spôsob ohrevu vody. Nakoľko bazénová voda obsahuje rôznu chémiu, prípadne soľ, nie je možné túto priamo hnať do ohrevného telesa, povedzme solárneho panelu. Vždy musíme mať medzikus v podobe tepelného výmenníka, do ktorého sa na jednej strane zapojí bazénová voda a na druhej strane zdroj teplej vody.

    Tak, aby sa prenieslo teplo medzi médiami, ale nezmiešala sa voda navzájom. Tepelné čerpadlá majú tento výmenník už v sebe zabudovaný a prenášajú teplo zo vzduchu do bazénovej vody. Niečo ako obrátená klimatizácia, ktorá ohrieva. Vďaka pokrokovej technológii sa vzduch z okolia nasaje do tepelného čerpadla, tam sa kompresorom stlačí plyn chladiva(ohrevu), čím sa získa potrebné teplo, ktoré sa prenesie cez výmenník do bazénovej vody. Tento proces dokáže odovzdať niekoľkonásobne viac tepla (kJ), ako má vzduch samotný. Napríklad pri 1,55 kW energie nám vie dodať 9,5kW tepla do bazénovej vody.

    Pri iných typoch ohrevu (solárne panely, napojenie teplej vody z domu a pod.) treba počítať nielen s investíciou do samotného telesa, ktoré teplo vyrába, ale k tomu pripočítať aj bazénový výmenník. Celkové obstarávacie náklady tak zvyčajne prevyšujú cenu tepelného čerpadla, na ktorého prevádzke značne ušetríte.