Skip to content
Menu

TECHNOLÓGIA A PRÍSLUŠENSTVO

  • Aj v malom bazéne si môžete plnohodnotne zaplávať. Nie každý máme záhradu, do ktorej sa zmestí 20 metrový bazén. A preto chytré hlavy z kapitalistických krajín vymysleli protiprúd, ktorý na princípe plávania proti prúdu rieky (v tomto prípade proti prúdu vody) dokáže ponúknuť plávanie aj v krátkych bazénoch.

    Pri výbere bazénu je veľmi dôležitou otázkou, či plánujete bazén využívať aj na rekreačné plávanie. Ak áno, je vhodné protiprúd nainštalovať hneď od začiatku. V opačnom prípade si buď musíte kúpiť závesný protiprúd, ktorý nikdy nemá dostatočný tlak vody na plávanie, alebo rozbúrať stenu bazénu.

    Výkonnosť protiprúdov sa zvyčajne udáva v m3 prietoku za hodinu a na rekreačné plávanie začínajú pri hodnotách od 60m3/hod. Aby motor čerpadla mal dostatočný výkon, je vhodné mať trojfázové pripojenie na 400V. Taktiež je treba myslieť na umiestnenie motora, kde platí, že čím ďalej od bazéna a čím členitejšie potrubie, tým slabší výkon. Preto sa zvyčajne čerpadlo protiprúdu umiestňuje do šachty priamo za bazén.